عایق کاری موتورخانه های مرکزی بیمارستان ولیعصر
14
خرداد
7177

عایق کاری به صورت کلی برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی به کار برده می شود. حال این انرژ ممکن است برای سرمایش یا گرمایش استفاده شده باشد. به طور کلی عایق کاری لوله های حرارتی را با استفاده از پشم شیشه یا پشم سنگ و برای عایق کاری سیستم سرمایش از عایق های ایروفلکس استفاده می شود.

بیمارستان ولیعصر، واقع در خیابان ولیعصر بالتر از خیابان میرداماد، از جمله پروژه های عایق کاری شرکت تیلار بوده است که در این پروژه این شرکت به عایق کاری حرارتی لوله های و تجهیزات گرمایشی پرداخته است. از جمله این موارد می توان به عایق کاری منابع انبساط، عایق کاری منابع کویل دار، عایق کاری لوله های رفت و برگشت گرم و شوفاژ اشاره کرد.

عایق کاری لوله های رفت و برگشت و همچنین لوله های گرم مصرفی و گرمایش با استفاده از عایق پشم شیشه 2 اینچ و طبق استاندارد ملی ساختمان انجام شده است. بعد از اجرای عایق پشم شیشه و ضد زنگ بر روی لوله های مختلف، استفاده از مل و ماستیک برای شکل دادن به عایق پشم شیشه استفاده می شود. برای اینکه در انتها مسیرهای رفت و برگشت به خوبی مشخص باشد، عایق حرارتی با استفاده از رنگ و فلش گذاری کاملا رنگ شده و مشخص می شود.

عایق تجهیزات حرارتی مانند منابع کویل دار و بویلر با استفاده از پشم شیشه و مل و ماسیتک انجام شده است. در انتها برای اینکه شکل نهایی به خوبی باشد و از عایق به خوبی محافظت شده باشد در بیرو از هر وسیله ای یک ورق آلومینیومی یا گالوانیزه در نظر گرفته شده است تا از تماس مستقیم با پشم شیشه و بویلر در امان باشد.