14
خرداد
8132

منبع آب گرم موتورخانه چیست؟

برای تامین آب گرم مصرفی ساختمان از منبع آب گرم موتورخانه استفاده می‌شود. منبع آب گرم مصرفی ساختمان می تواند از نوع دوجداره یا کویل دار باشد. طبق استاندارد بهتر است برای ظرفیت های بیشتر از 1000 لیتر از منبع کویل دار استفاده شود.

منبع دوجداره چیست؟

منبع دوجداره یکی از منابع آب گرم موتورخانه است که هم نقش منبع ذخیره آب گرم و هم نقش یک مبدل حرارتی را ایفا می‌کند. منبع دوجداره دارای یک مخزن است که توسط یک لایه بیرونی پوشیده شده است. در لایه بیرونی آب در گردش دیگ موتورخانه جریان می‌یابد و در داخل آن آب سرد ورودی به ساختمان وارد شده و بعد از گرم شدن برای استفاده به ساختمان انتقال می‌یابد. منبع دوجداره طبق استاندارد و برای مسایل بهداشتی باید از جنس گالوانیزه گرم باشد. برای هر واحد مسکونی باید 110 لیتر آب مصرفی در نظر گرفته شود.

سوراخ شدن منبع دوجداره

هر وسیله ای عمری دارد و برای اینکه عمر وسایل مورد استفاده بیشتر شود باید از آنها نگهداری شده و در صورت نیاز تعمیر شوند. منبع دوجداره معمولا بعد از مدت زمان گارکرد خود پوسیده و سوراخ می‌شود. می توان این سوراخ را به مدت کوتاه با جوشکاری برطرف کرد ولی این مدت بسته به نوع جوشکاری بین یک تا 3 ماه دوام دارد. اصول منبع دوجداره بعد از اینکه سوراخ میشود باید تعویض گردد. بیشترین پوسیدگی منبع در قسمت عدسی‌های و در بالای آن تشکیل می‌شود. می توان با بیشتر کردن ضخامت عدسی عمر منبع را تا دوبرابر افزایش داد.

منبع کویل دار چیست؟

مبنع کویل دار در واقع یک مبدل پوسته و لوله است که پوسته به صورت یک مخزن و کویل نقشه لوله را ایفا می‌کند. منبع کویل دار به دو صورت ایستاده و خوابیده یا عمودی و افقی ساخته می شود. انتخاب اینکه چه نوع منبع کویل داری استفاده شود با توجه به شکل موتورخانه و ساختمان کلی موتورخانه تعیین می گردد. منبع کویل دار دارای یک مخزن گالوانیزه است که کویل مسی روی آن نصب شده است. آب داغ دیگ درون کویل مسی جراین می‌یابد و آب مصرفی در مخزن جمع شده و گرم می‌شود. مس به دلیل سادگی در ساخت و انتقال حرارت بالا گزینه مناسبی است. 

مخزن منبع کویل دار که از جنس ورق آهن گالوانیزه شده است بعد از مدتی کارکرد پوسیده شود و باید تعویض گردد. کویل مسی هم بعد از چند سال کارکرد، رسوب می‌ گیرد و باید با اسیدشویی رسوب زدایی شوند تا بازده آنها احیا شود. از طرفی بعد از 2 یا 3 بار اسیدشویی جداره لوله‌های کویل نازک و زبر شده و برای رسوب گرفتن مستعد تر می‌شود و ممکن است بعد از چندبار اسیدشویی کاملا سوراخ شود.

روش‌های بالابردن عمر مخزن گالوانیزه

اگر مخزن گالوانیزه فشار زیادی را تحمل کند زودتر خراب می‌شود. باید توجه داشت که شیر اطمینان که در صورت بیشتر شدن فشار باز شده و فشار مخزن را کاهش می‌دهد به موقع تعویض گردد و چک شود که به خوبی عمل می کند. استفاده از پمپ پشت مخزن باعث افزایش فشار شده